Projektowanie wentylacji – jakimi aspektami kierować się, zlecając projekt?

Współczesne systemy sanitarne gwarantują niezwykły komfort życia w każdej nieruchomości. W naszym artykule zajmiemy się instalacją wentylacji, która zapewnia świeże powietrze i pozwala pozbyć się powietrza zanieczyszczonego. Aby móc cieszyć się powietrzem najlepszej jakości, wentylacja musi być poprawnie zaprojektowana. Jakie wymagania formalne i praktyczne powinno się uwzględnić w projekcie, aby montaż wentylacji w Swarzędzu lub innym mieście był dobrze wykonany? Przekonaj się, czytając nasz artykuł. 

Polskie przepisy dotyczące wentylacji

Ilość dostarczanego powietrza oraz to, z jaką intensywnością powietrze trafia do konkretnego pomieszczenia, zależy od jego funkcji i przeznaczenia całego budynku. Inne założenia znajdą się w projekcie wentylacji dla galerii handlowej a inne dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego. 

Skupmy się jednak na drugim wspomnianym typie. W budownictwie mieszkaniowym strumień powietrza powinien zapewniać 20 m3/h na każdą osobę. To ważna informacja, którą muszą uwzględnić fachowcy. Realizując montaż wentylacji w Swarzędzu lub w innym mieście przełożenie założeń projektowych na realizację jest niezwykle ważne. Nierzadko w budynkach mieszkalnych w celu zwiększenia wydajności wentylacji montuje się nawiewniki w oknach, a także drzwiach balkonowych. 

Wentylacja grawitacyjna

Przed przystąpieniem do prac projektowych należy zwrócić uwagę, czy wentylacja grawitacyjna będzie w przypadku danego budynku najlepszym rozwiązaniem. Ten rodzaj systemu wykorzystuje różnicę temperatury powietrza zewnętrznego i wewnętrznego. 

Mankamentem tego systemu jest to, że wydajność jest uzależniona od warunków panujących na zewnątrz i wewnątrz budynku. Mimo to, Polacy bardzo często decydują się na montaż wentylacji w Swarzędzu lub innych miastach tego typu, ponieważ generuje mniejsze koszty budowy i eksploatacyjne w porównaniu z wentylacją mechaniczną. 

Wentylacja mechaniczna nie da się ukryć, że jest najczęściej projektowana. Nie ma co się dziwić, skoro zapewnia świeże powietrze, bez względu na panujące warunki zewnętrzne, oczyszcza powietrze oraz jest prosta w obsłudze.